KRONIKA KLUBU

 

aktualnosci.jpgo_klubie.jpgkalendarz_imprez.jpgzarzad.jpgkronika_klubu.jpgbrac_zeglarska.jpgjunga_kz_popiel.jpggaleria.jpglinki.jpgarchiwum.jpgkontakt.jpg

 

Na łodziach żaglowych w celach rekreacyjnych na Gople, harcerze pływali na przełomie lat 20/30 ubiegłego stulecia. Historię jubilata notuje się od przejęcia w 1946 roku, przez inowrocławskich działaczy byłego ośrodka szkolenia „Krigsmarine”. Żeglarze organizowali się pod różnymi banderami. Były to: Liga Morska, Jacht Klub Polski, Inowrocławski Klub Sportowy. Od 1953 roku tj. od zjednoczenia LM, LL, TPŻ, są wierni Lidze Przyjaciół Żołnierza, która w 1962 roku przekształca się w Ligę Obrony Kraju.

Żeglarstwo w Kruszwicy dynamicznie się rozwija. W przejętym ośrodku, po jego remoncie, powstaje Centralny Ośrodek Ligi Morskiej, w którym szkoli się młodzież z całej Polski. Działający przy ośrodku klub, w którym działa wielu aktywnych działaczy szkoli adeptów żeglarstwa, organizuje regaty z centralnymi włącznie. Członkowie, za zebrane pieniądze wykupują z Urzędu Likwidacyjnego jacht kilowy o powierzchni żagli 54 m2. Był to wówczas największy jacht na śródlądziu.

W 1956 roku Centralny Ośrodek przejęła Służba Polsce, i był to początek jego stagnacji, która doprowadziła pod koniec lat pięćdziesiątych do jego likwidacji, wyprzedaży baraków i sprzętu pływającego. Lata 1956 do 1962 to działalność klubu w Janikowie, na przystani nad jeziorem Pakoskim, którą po zniszczeniach wojennych wyremontowali.

[ciąg dalszy]

 

Meteorogram

Zagłosuj!!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  admin@kzpopiel-kruszwica.org